Überspringen zu Hauptinhalt

KEEP UP TRAINING

– Das regelmäßige Profi-Training von TanzNetzDresden / the regular professional training of TanzNetzDresden –

Dates

Thursday, 04/04/2024 – go plastic STUDIO LAB #10
– Scroll down for more information –

Friday, 05/04/2024 – go plastic STUDIO LAB #10
– Scroll down for more information –

Saturday, 06/04/2024 – go plastic STUDIO LAB #10
– Scroll down for more information –

Sunday, 07/04/2024 – go plastic STUDIO LAB #10
– Scroll down for more information –

Monday, 08/04/2024 –  Open Studio

Tuesday, 09/04/2024 – Open Studio

Thursday 11/04/2024 – Open Studio

Monday, 15/04/2024 – Joao Pedro de Paula – Ballett

Tuesday, 16/04/2024 – Amit Abend – Contemporary

Thursday, 18/04/2024 – Francesca Mommo – Contemporary

Monday, 22/04/2024 – Special Week – Tomas Bünger
– Scroll down for more information –

Tuesday, 23/04/2024 – Special Week – Tomas Bünger
– Scroll down for more information –

Wednesday, 24/04/2024 – Special Week – Tomas Bünger
– Scroll down for more information –

Thursday, 25/04/2024 – Special Week – Tomas Bünger
– Scroll down for more information –

Friday, 26/04/2024 – Special Week – Tomas Bünger
– Scroll down for more information –

Registration via

– If not stated otherwise than always from 10 to 11:30 a.m. –

go plastic STUDIO LAB #10

From April 4 to 7, we will be starting another edition of the go plastic STUDIO LAB at the KEEP UP Profi Training in the TENZA Schmiede, and this time it’s even an anniversary, because the STUDIO LAB is taking place for the tenth time. Congratulations!

Participation in the Compagnie / TNDD professional training costs 6 euros per session for TNDD members; for non-TNDD members it costs 9 euros per session. However, as the go plastic company is in a different funding situation than in the past, the workshops can unfortunately no longer be offered free of charge or on a donation basis. Nevertheless, the organizers have tried to create a fair participation fee structure so that as many people as possible can take part.

It starts on April 4 with a morning class with Cindy Hammer on Thursday, followed by the Eat&Great Lunch with go plastic leaders Cindy Hammer and Susan Schubert, where people can tell each other stories. There will also be food, snacks, hot and cold drinks.

The event continues from Friday to Sunday with a daily warm-up in the morning with Joao Pedro De Paula, an impulse workshop on the culture of storytelling with Patrick Niegsch on Friday, followed by a two-day laboratory workshop with Nam Tran Xuan, in which the focus will be on storytelling in dance improvisation.

To make it short: The participating artists of go plastic STUDIO LAB #10 are:

PATRICK NIEGSCH I JOAO PEDRO DE PAULA I NAM TRAN XUAN

Information

Dates: April 4 until 7, 2024 (Thur-Sun), look at schedule for detailed times and program
Registration: via mail to
Cost: Participation at Compagnie / TNDD Profitraining: 6 Euro for TNDD-members / 9 Euro for non-members; to be paid in cash on site

Participation at the workshops:

  • 1 Workshop: 15 Euro
  • 2 workshops: 25 Euro
  • 3 workshops: 35 Euro

Important: please arrive 10 minutes before the start of class
Venue: TENZA Schmiede, Pfotenhauerstraße 59 HH, 01307 Dresden

Further information on registration, payment and participation can be obtained via email at .

You can follow live information on go plastic events and activities at any time via the go plastic Telegram channel.

Detailed information on the go plastic STUDIO LAB is available at
goplasticcompany.de

Special week with:

Tomas Bünger

Tomas Bünger studied classical and modern stage dance and was a member of the Tanztheater Bremen for many years. He then completed an integrative dance teacher training program in New York and was a guest lecturer at the University of the Arts in Buenos Aires. He has been teaching for many years with the support of the Goethe-Institut in Bangladesh and has been a resident in Togo and Romania. He works regularly with Theater Bremen, tanzbar_bremen and the company „of courious nature“. His choreographic works for professionals and amateurs focus on the dancing person and their relationship to the world.

Photo credit: Daniela Buchholz

Class description

Tomas Bünger’s training is based on his many years of experience as a performer with a wide variety of choreographers.
Dance as a physical expression oscillates between the attempt to find oneself in a learned movement and the possibility of individual expression. One’s own body explores its relationship to inner and outer space and enters into a dialog with other bodies.
After a gentle beginning with influences from yoga, it continues through short dance phrases to more expansive sequences and ends in an improvisation as an experience of resonance.

Information

Dates: April 22 until 26, 2024 (Mo-Fr), 10:00 – 11:30 a.m.
Style: Contemporary
Registration: via mail to
Cost: 6 Euro for TNDD-members / 9 Euro for non-members; to be paid in cash on site
Important: please arrive 10 minutes before the start of class
Venue: TENZA Schmiede, Pfotenhauerstraße 59 HH, 01307 Dresden

KEEP UP bietet professionellen Tänzer:innen wöchentlich Trainingsmöglichkeiten mit einem breiten Spektrum an Tanztechniken. Mit regelmäßig wechselnden Kursen, angeleitet von lokalen und internationalen Dozent:innen, sowie dem offenen Training im Open Studio, möchte das TanzNetzDresden Raum für künstlerische Entwicklung und Austausch für die Dresdner Tanzszene schaffen.

Unsere monatliche Trainingsstruktur:

Woche 1: Training mit lokalen Dozent:innen Mo/Di/Do
Woche 2: Training mit lokalen Dozent:innen Mo/Di/Do
Woche 3: Freies Training “Open Space” Mo/Di/Do *
Woche 4: Training mit Gastdozent:innen Mo – Fr *

*mit Voranmeldung via

KEEP UP offers professional dancers weekly training
opportunities with a wide range of dance techniques. With regularly changing classes led by local and international teachers and with the possibility to train autonomously in the Open Studio the TanzNetzDresden wants to offer the Dresden dance scene a place for artistic growth and exchange.

Our monthly training structure:

Week 1: training with local teachers Mon/Tue/Thu
Week 2: training with local teachers Mon/Tue/Thu
Week 3: “Open Space” free training Mon/Tue/Thu *
Week 4: training with guest teachers Mon – Fri *

*with pre-registration via

Participation fee

 regular: 9 Euro
TNDD members: 6 Euro
payment in cash on site

Venue

TENZA Schmiede
Pfotenhauerstraße 59
01307 Dresden

Never miss any updates and join our new Telegram group by scanning the QR code or clicking it to get linked to Telegram.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

Archive

Dates

02/06/2022  – Yamile Anaid Navarro Luna  – Ballett

06/06/2022 – Aurélie Lafaye – Ballet

07/06/2022 – Dominik Strobl – Contemporary

09/06/2022 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballet

13/06/2022 – Marita Matzk – Strala Yoga

14/06/2022 – Dominik Srobl – Contemporary

20/06/2022 – Open space

21/06/2022 – Open space

23/06/2022 – Open space

27/06/2022 –  Special guest: Yuya Fujinami – Contemporary

28/06/2022 – Special guest: Yuya Fujinami – Contemporary

29/06/2022 – Special guest: Yuya Fujinami – Contemporary

30/06/2022 – Special guest: Yuya Fujinami – Contemporary

Dates

01/07/2022 – Yuya Fujinami – Contemporary

04/07/2022 – Cindy Hammer – Company Training

05/07/2022 – Cindy Hammer – Company Training

07/07/2022 – Cindy Hammer – Company Training

11/07/2022 –  Special guest: Sékou Bamogo – Contemporary

12/07/2022 – Special guest: Sékou Bamogo – Afro-Contemporary

13/07/2022 – Special guest: Sékou Bamogo Afro-Contemporary

14/07/2022 – Special guest: Sékou Bamogo Afro-Contemporary

15/07/2022 – Special guest: Sékou Bamogo Afro-Contemporary

Dates

05/09/2022 – Yamile Navarro – Ballett

06/09/2022 – Marita Matzk – Strala Yoga

08/09/2022 – Yamile Navarro – Ballett

12/09/2022 – Aurélie  Lafaye – Ballett

13/09/2022 – canceled – Contemporary

15/09/2022 – Marita Matzk – Strala Yoga

19/09/2022 – open space

20/09/2022 – open space

21/09/2022 – open space

22/09/2022 – open space

23/09/2022 – open space

26/09/2022 – special guest: Malwina Stepien – Contemporary

27/09/2022 – special guest: Malwina Stepien – Contemporary

28/09/2022 – special guest: Malwina Stepien – Contemporary

29/092022 – special guest: Malwina Stepien – Contemporary

30/09/2022 – special guest: Malwina Stepien – Contemporary

Dates

03/10/2022 – Aurélie  Lafaye – Ballett

04/10/2022 – Dominik Strobl – Contemporary

06/10/2022 – Aurélie  Lafaye – Ballett

10/10/2022 – Cindy Hammer – Contemporary

11/11/2022 – Cindy Hammer – Contemporary

13/09/2022 – Cindy Hammer – Contemporary

17/10/2022 – open space

18/10/2022 – open space

19/10/2022 – open space

20/10/2022 – open space

21/10/2022 – open space

24/10/2022 – special guest: Iacopo Loliva – Contemporary

25/10/2022 – special guest: Iacopo Loliva – Contemporary

26/10/2022 – special guest: Iacopo Loliva- Contemporary

27/10/2022 – special guest: Iacopo Loliva – Contemporary

28/10/2022 – special guest: Iacopo Loliva – Contemporary

31/10/2022 – Yamile Navarro – Ballett

Dates

01/11/2022 – Beatrice Panero – Contemporary /Modern Ballet

03/11/2022 – Malwina Stepien – Contemporary 

07/11/2022 –  Aurélie Lafaye – Ballett

08/11/2022 – Beatrice Panero – Contemporary /Modern Ballet

10/11/2022 – Dominik Strobl – Contemporary 

14/11/2022 – Special Guest: Mariko Koh – Contemporary

15/11/2022 – Special Guest: Mariko Koh – Contemporary

16/11/2022 – Special Guest: Mariko Koh  – Contemporary

17/11/2022 – Special Guest: Mariko Koh – Contemporary

18/11/2022 – Special Guest: Mariko Koh – Contemporary

21/11/2022 – open space

22/11/2022 – open space

23/11/2022 – open space

24/11/2022 – open space

25/11/2022 – open space

28/11/2022 –  Aurélie Lafaye – Ballett

29/11/2022 – Francesca Mommo – Contemporary

Dates

01/12/2022 – Beatrice Panero – Contemporary/cancelled

05/12/2022 – Francesca Mommo – Contemporary

08/12/2022 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

13/12/2022 – Bettina Paletta – Contemporary / Live music: Emre Kesim

14/12/2022 – Bettina Paletta – Contemporary  / Live music: Emre Kesim

15/12/2022 – Bettina Paletta – Contemporary / Live music: Emre Kesim

17/12/2022 – „Caring in Motion“ – Workshop with Alexandre May POSTPONED

18/12/2022 – „Caring in Motion“ – Workshop with Alexandre May POSTPONED

19/12/2022 – Aurélie Lafaye – Ballett

20/12/2022 – Beatrice Panero – Contemporary

Dates

09/01/2023 – GAGA Class and Workshop with Smadar Goshen at villa\wigman

10/01/2023 – GAGA Class and Workshop with Smadar Goshen at villa\wigman

11/01/2023 – GAGA Class and Workshop with Smadar Goshen at villa\wigman

12/01/2023 – GAGA Class and Workshop with Smadar Goshen at villa\wigman

13/01/2023 – GAGA Class and Workshop with Smadar Goshen at villa\wigman

16/01/2023 – Special week –  Valeriya Koptseva – Contemporary

17/01/2023 – Special week – Valeriya Koptseva – Contemporary

18/01/2023 – Special week – Valeriya Koptseva – Contemporary

19/01/2023  – Special week – Valeriya Koptseva – Contemporary

20/01/2023 – Special week – Valeriya Koptseva – Contemporary

20/01/2023 – Workshop – Alexander Miller & M. Chiara de’ Nobili

21/01/2023 – Workshop – Alexander Miller & M. Chiara de’ Nobili

22/01/203 – Workshop – Alexander Miller & M. Chiara de’ Nobili

Dates

04/02/2023 – „Caring in Motion“ – Workshop with Alexandre May

05/02/2023 – „Caring in Motion“ – Workshop with Alexandre May

 06/02/2023 – Yamile Navarro – Ballett

07/02/2023 – Dominik Strobl – Contemporary 

09/02/2023 – Charles Washington – Contemporary /cancelled

14/02/2023 – Malwina Stepien – Contemporary 

16/02/2023 – Charles Washington – Contemporary 

Special week

20/02/2023 – Mariko Koh – Contemporary

21/02/2023 – Mariko Koh – Contemporary

22/02/2023 – Mariko Koh – Contemporary

23/02/2023 – Mariko Koh – Contemporary

27/02/2023 – Ballett – Aurélie Lafaye

Dates

06/03/2023 – João Pedro de Paula – Ballett

07/03/2023 – João Pedro de Paula – Contemporary

09/03/2023 – João Pedro de Paula – Contemporary

13/03/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett

14/03/2023 – Sèkou Bamogo – Contemporary

16/03/2023 – Charles Washington – Contemporary

20/03/2023 – Open Studio

21/03/2023 – Open Studio

23/03/2023 – Open Studio

Special week with Luigi Sardone

27/03/2023 – Contemporary

28/03/2023 – Contemporary

29/03/2023 – Contemporary

30/03/2023 – Contemporary

31/03/2023 – Contemporary

Dates

03/04/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett 

04/04/2023 – Francesca Mommo – Contemporary 

06/04/2023 – Dominik Strobl – Contemporary 

11/04/2023 – go plastic STUDIO LAB – Company Training

13/04/2023 – go plastic STUDIO LAB – Yoga with Luise Knofe

14/04/2023 – go plastic STUDIO LAB – Company Training

15/04/2023 – go plastic STUDIO LAB – Company Training

16/04/2023 – go plastic STUDIO LAB – Company Training

17/04/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

18/04/2023 – João Pedro de Paula – Contemporary (canceled)

20/04/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

24/04/2023 – Kátia Manjate – Traditional Mozambican dance / African dance

25/04/2023 – Kátia Manjate – Traditional Mozambican dance / African dance

26/04/2023 – Kátia Manjate – Traditional Mozambican dance / African dance

27/04/2023 – Kátia Manjate – Traditional Mozambican dance / African dance

28/04/2023 – Kátia Manjate – Traditional Mozambican dance / African dance

Dates

01/05/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

02/05/2023 – Malwina Stepien – Contemporary

04/05/2023 – Beatrice Panero – Contemporary

08/05/2023 – Ballett – Aurélie Lafaye

09/05/2023 – Dominik Strobl – Contemporary

11/05/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett  

15/05/2023 – Fernando Balsera – Contemporary

16/05/2023 – Fernando Balsera – Contemporary

17/05/2023 – Fernando Balsera – Contemporary

18/05/2023 – Fernando Balsera – Contemporary

19/05/2023 – Fernando Balsera – Contemporary

22/05/2023 – Open Studio

23/05/2023 – Open Studio

25/05/2023 – Open Studio

Dates

02/06/2023 – Tamara Arruti – Compagnie Classes – Venue: Industriegelände Dresden

03/06/2023 – Tamara Arruti – Compagnie Classes – Venue: Industriegelände Dresden

04/06/2023 – Tamara Arruti – Compagnie Classes – Venue: Industriegelände Dresden

05/06/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett

           06/06/2023 – Dagmar Ottmann – Contemporary Ballett

07/06/2023 – Dagmar Ottmann – Contemporary Ballett

08/06/2023 – Dagmar Ottmann – Contemporary Ballett

09/06/2023 – Guy Cools – Workshop

10/06/2023 – Guy Cools – Workshop

12/06/2023 – Enkhchimeg Bold – Ballett

13/06/2023 – Olimpia Scardi – Contemporary

15/06/2023 – Francesca Mommo – Contemporary

15/06/2023 – Julia Amme – Workshop cancelled

19/06/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett

20/06/2023 – Open Studio

22/06/2023 – Open Studio

26/06/2023 – Mattia Saracino – Contemporary

27/06/2023 – Mattia Saracino – Contemporary

28/06/2023 – Mattia Saracino – Contemporary

29/06/2023 – Mattia Saracino – Contemporary

30/06/2023 – Mattia Saracino – Contemporary

25/05/2023 – Open Studio

Dates

03/07/2023 – Enkhchimeg Bold – Ballett

04/07/2023 – Amit Abend – Contemporary

06/07/2023 – Amit Abend – Contemporary

10/07/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

11/07/2023 – Dominik Strobl – Contemporary

13/07/2023 – Charles Washington – Contemporary

Dates

28/08/2023 – Niv Melamed – Contemporary Floor Work

29/08/2023 – Niv Melamed – Contemporary Floor Work

31/08/2023 – Niv Melamed – Contemporary Floor Work

Dates

01/09/2023 – Niv Melamed – Contemporary Floor Work

04/09/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

05/09/2023 – Francesca Mommo – Contemporary

07/09/2023 – Amit Abend – Contemporary

11/09/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett

12/09/2023 – João Pedro de Paula – Contemporary

13/09/2023 – Amit Abend – Contemporary

14/09/2023 – Dominik Strobl – Contemporary

18/09/2023 – Heidi Weiss – Contemporary

19/09/2023 – Heidi Weiss – Contemporary

20/09/2023 – Heidi Weiss – Contemporary

21/09/2023 – Heidi Weiss – Contemporary

22/09/2023 – Heidi Weiss – Contemporary

Dates

02/10/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett 

03/10/2023 – Aurora Fradella – Contemporary

05/10/2023 – Charles Washington – Contemporary

09/10/2023 – Luigi SardoneContemporary Floor Work

10/10/2023 – Luigi SardoneContemporary Floor Work

11/10/2023 – Luigi SardoneContemporary Floor Work

12/10/2023 – Luigi SardoneContemporary Floor Work

13/10/2023 – Contemporary Floor Work

23/10/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett 

24/10/2023 – Helena Fernandino – Contemporary

26/10/2023 – Aurora Fradella – Contemporary

30/10/2023- Iacopo Loliva – Contemporary Floor Work

31/10/2023- Iacopo Loliva – Contemporary Floor Work

Dates

01/11/2023 – Contemporary Floor Work – Iacopo Loliva

02/11/2023 – Contemporary Floor Work – Iacopo Loliva

03/11/2023 – Contemporary Floor Work – Iacopo Loliva

06/11/2023 – Aurélie Lafaye – Ballett 

07/11/2023 – Amit Abend  – Contemporary

09/11/2023 –  Charles Washington – Contemporary

13/11/2023 – Open Studio

14/11/2023 – Open Studio

16/11/2023 – Open Studio

20/11/2023 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett 

21/11/2023 – Francesca Mommo – Contemporary

23/11/2023 – Mattia Saracino

27/11/2023 – Special Week with João Pedro de Paula – Contemporary

28/11/2023 – Special Week with João Pedro de Paula – Contemporary

29/11/2023 – Special Week with João Pedro de Paula – Contemporary

Thursday, 30/11/2023 – Special Week with João Pedro de Paula – Contemporary

Dates

01/12/2023 – Special week with: João Pedro de Paula – Contemporary

04/12/2023 – Enkhchimeg Bold – Ballett 

05/12/2023 – Aurora Fradella – Contemporary

07/12/2023 – Dominik Strobl – Contemporary – canceled

11/12/2023 – go plastic company Studio Lab

12/12/2023 – go plastic company Studio Lab

13/12/2023 – go plastic company Studio Lab

14/12/2023  – go plastic company Studio Lab

15/12/2023 – go plastic company Studio Lab

16/12/2023 – go plastic company Studio Lab

Dates

08/01/2024 – Aurélie Lafaye – Ballett

09/01/2024 – Francesca Mommo – Contemporary

10/01/2024 – Alena Krivileva – Yoga

11/01/2024 –  Aurora Fradella  – Contemporary

15/01/2024 – Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

16/01/2024 – Alena Krivileva – Contemporary

17/01/2024 – Jule Oeft Rottluff – Yoga

18/01/2024 – Aurora Fradella – Contemporary

22/01/2024 –  Special Week – Amit Abend

23/01/2024 – Special Week – Amit Abend

24/01/2024 – Special Week – Amit Abend

25/01/2024 – Special Week – Amit Abend

26/01/2024 – Special Week – Amit Abend

29/01/2024 – Open Studio

30/01/2024 – Open Studio

Dates

02/02/2024 – Open Studio

05/02/2024 – Aurélie Lafaye  – Ballett

06/02/2024 – Cindy Hammer – Contemporary

08/02/2024 – Charles Washington – Contemporary

12/02/2024 –  Yamile Anaid Navarro Luna – Ballett

13/02/2024 – João Pedro de Paula – Contemporary

14/02/2024 – Jule Oeft Rottluff – Yoga

15/02/2024 – Workshop w/ Yamile Anaid Navaro Luna

16/02/2024 – Workshop w/ Yamile Anaid Navaro Luna

17/02/2024 – Workshop w/ Yamile Anaid Navaro Luna

19/02/2024 –  Special Week – Tiago Manquinho

20/02/2024 – Special Week – Tiago Manquinho

21/02/2024 – Special Week  – Tiago Manquinho

22/02/2024 – Special Week – Tiago Manquinho

23/02/2024 – Special Week – Tiago Manquinho

26/02/2024 – Open Studio

27/02/2024 – Open Studio

28/02/2024 – Alena Krivileva – Yoga

29/02/2024 –  Dominik Strobl – Contemporary

Dates

04/03/2024 – Aurélie Lafaye – Ballett

05/03/2024 – Alena Krivileva – Contemporary

06/03/2024 – Jule Rottluff – Yoga

07/03/2024 – Cindy Hammer  – Contemporary

11/03/2024 – Special Week – Max Levy

12/03/2024 – Special Week – Max Levy

13/03/2024 – Special Week – Max Levy

14/03/2024 – Special Week – Max Levy

15/03/2024 – Special Week – Max Levy

18/03/2024 –  Yamile Anaid Navarro – Ballett

19/03/2024 – Aurora Fradella  – Contemporary

21/03/2024 – Dario Wilmington

25/03/2024 – Open Studio

26/03/2024 – Open Studio

Connect with us on

KEEP UP ist ein Projekt des TanzNetzDresden im Rahmen der Maßnahme TanzNetzDresden All aRound, gefördert vom Fonds Darstellende Künste aus Mitteln der Beauftragten der Bundesregierung für Kultur und Medien im Rahmen von NEUSTART KULTUR.

KEEP UP is a project by TanzNetzDresden within the framework of the measure TanzNetzDresden All aRound, supported by Fonds Darstellende Künste with funds from
the Federal Government Commissioner for Culture and Media within the program NEUSTART KULTUR.

Other training locations in Dresden:

 

Projekttheater
Louisenstraße 47
01099 Dresden

Studio für Tanzkörpertraining
Martin-Luther-Str. 6, Hinterhaus
01099 Dresden

Balance
König Str. 11
01097 Dresden

Espiral
Alaunstraße 70,
01099 Dresden

Pegasus-Theaterschule
Bärensteiner Straße 16
01277 Dresden

Studio West, Festspielhaus HELLERAU
Karl-Liebknecht-Straße 56
01109 Dresden

Sempermobilis
Bautzner Str. 20 VH
01099 Dresden  

An den Anfang scrollen